عید نوروز فرصتی مناسب برای مسافرت نوروزی است. اگر تصمیم به مسافرت نوروزی دارید و یا در نظر دارید برای مدتی از محل دائمی تان دور شوید، در این صورت شرایط جدیدی را تجربه خواهید کرد که بر وضعیت جسمیتان تأثیر می گذارد.

برای آن که در طول مسافرت نوروزی، این شرایط بر سلامتی و شادابی اتان تأثیر منفی نگذارد، بهتر است به این نکات توجه کنید:

1- قبل از شروع مسافرت نوروزی، برنامه مسافرتتان را تنظیم کنید. در این برنامه، مدت زمان مسافرت، مسیر دقیق توقفگاه های بین راه و توقفگاه مقصد را مشخص کنید. در صورتی که در مقصد درهتل و اقامتگاه سکونت خواهید داشت حتما قبل از سفر نوروزی محل اقامت خود را رزرو کنید تا با مشک مواجه نشوبد و از مطلوب بودن محل اقامت خود مطمئن شوید.

2- همچنین بهتر است از وضعیت هوای مقصد و مسیر سفر، اطلاع کافی داشته باشید و مراکز امداد رسانی را در طول مسیر شناسایی کنید. پیش از ترک منزل، یک بار دیگر وسایل مورد نیاز در طول سفر را بازبینی کنید.برای اطمینان از این که همه وسایل مورد نیاز را مسافرت نورزی را برداشته اید، از قبل لیستی از آن ها تهیه کنید و از بردن وسایل اضافی و غیرضروری خودداری کنید.

3- اگر با وسایل نقلیه عمومی مسافرت می کنید، کمی زودتر از منزل خارج شوید تا به موقع خود را به محل تعیین شده برسانید تا حوادث احتمالی باعث جاماندن شما نشود.ولی در صورت رخداد هر گونه حادثه غیر منتظره ای نظیر جاماندن و غیره خود را از نظر روحی آماده کنید.

4- اگر با وسیله نقلیه شخصی مسافرت می کنید، از چند روز قبل آن را از لحاظ فنی کاملاً معاینه کنید و نقایص آن را برطرف سازید. لوازم یدکی و ایمنی ضروری مثل علائم راهنما، جک، لاستیک زاپاس و لوازم پرمصرف نظیر شمع، پلاتین، لامپ، تسمه پروانه، را به همراه ببرید و از مسافرت با خودروی معیوب جد اً بپرهیزید. از کافی بودن سوخت خودروی خود تا رسیدن به اولین جایگاه سوخت گیری مطمئن شوید و از حمل سوخت اضافی در صندوق عقب خودرو، به طور جدی خودداری کنید. اگر از مسیرهای برف گیر عبور می کنید، وسایل لازم مانند زنجیر چرخ و لباس گرم و مناسب نیز به همراه ببرید.

5- برای مسافرت نوروزی بکوشید مسیری را انتخاب کنید که آشنایی کافی با شرایط آن دارید. درغیر این صورت شرایط مسیر را از قبل بررسی کنید از طزیق جستجو در اینترنت و یا استفاده از سایت ها و اپلیکیشنهای مطمئن و یا پرسش از افراد آگاه جویا شوید.

6- برای پیشگیری از سوانح رانندگی، در زمانی که مضطرب، ناراحت و خسته اید، رانندگی نکنید.ماشین را در جای مناسبی پارک کنید کمی توقف کنید و سعی کنید شرایط روحی مناسب را بدست آورده و آنگاه به سفر خود ادامه دهید. اگر خواب آلوده هستید، خودروی خود را در محل مناسب و ایمنی نگه دارید و استراحت کنید.

7- در هنگام بروز حادثه در مسافرتهای نوروزی، آرامش خود را حفظ کنید، چون اگر با عجله و شتاب تصمیم بگیرید، مشکلات را بیشتر خواهید کرد. در توقف های اضطراری نیز، موارد ایمنی لازم را رعایت کنید.

8- ما وارد جاده شده ایم تا سفر کنید و لذت ببریم و تجدید قوا کنیم سایر مسافرین نیز قطعا همین قصد را دارند، پس از انجام حرکات پر ریسک و استرس زا با وسیله نقلیه خود پرهیز کنیم، به حقوق سایرین چه همراهان خود چه مسافرین دیگر اهمیت بدهیم به اینکه رفتار ما چه تاثیری بر روی دیگران خواهد گذاشت فکر کنیم، لااقل در ایام شلوغ نوروزی کمی خودخواهی را کنار بگذاریم و با شعور اجتماعی بالاتری سفر کنیم.

9- باید توجه داشته باشید افرادی که دارای شرایط خاص هستند، باید در طول سفرشان از دستورهای ویژه ای پیروی کنند؛ مثلاً سفرهای هوایی برای زنان باردار در اواخر بارداری ممنوع است. در هر صورت، اگر شرایط جسمی و روحی خاصی دارید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید، حتماً درباره نحوه مسافرتتان با پزشک خود مشورت کنید.

10- همیشه توجه داشته باشید که کودکان نسبت به تغییر شرایط محیط حساس تر هستند. بنابراین نسبت به کودکان در طول سفر، توجه بیشتری داشته باشید. لوازم سفر کودک خود را لیست کنید و تمام آنچه پیش بینی می کنید را به همراه ببرید.

11- آب و غذای کافی به همراه داشته باشید و تا حد ممکن در طول مسافرت نوروزی غذا را برای مصرف یک وعده غذایی تهیه کنید. میان وعده های سالم نظیر میوه، کیک، کلوچه، آجیل، آب معدنی بهترین خوردنی و آشامیدنی در حین سفر است.در طول مسافرت نوروزی در صورت باقی ماندن غذا، آن را در ظرف سربسته، در مکان سرد نگه داری کنید. همچنین قبل از مصرف غذای باقی مانده آن را به مدت کافی حدود ۲۰ دقیقه حرارت دهید.غذاهای خانگی مطمئن ترین غذا در طول سفر هستند.

12- اگر در طول مسیر مسافرت نوروزیتان مجبور به صرف غذا در اغذیه فروشی ها و رستوران های بین راه هستید، از تهیه بهداشتی غذاها مطمئن شوید. در غیر این صورت از مصرف غذا در اماکن غیر بهداشتی دوری کنید و از غذاهای بسته بندی شده استفاده کنید.در طول مسافرت دقت کنید، قبل از خرید موادغذایی بسته بندی شده، حتماً به پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و تاریخ تولید و انقضای محصول توجه کنید. همین طور کنسروها را قبل از مصرف حتماً بجوشانید. در طی مسافرت نوروزی از مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه از جمله: خامه، کره، پنیر و کشک غیرپاستوریزه، خودداری کنید.

اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شیرخام غیرپاستوریزه شدید، حتماً آن را جوشانده و۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنید.حتماً از آب آشامیدنی سالم استفاده کنید. در صورتی که از سالم بودن آب مصرفی خود اطمینان ندارید، باید آن را جوشانده و سپس مصرف کنید.مواد غذایی اتان را از دست فروشی ها و مغازه های غیربهداشتی تهیه نکنید.اسهال ۲۰ تا ۵۰ درصد مسافران را مبتلا می کند. برای پیشگیری از اسهال در مسافرت، از غذاخوری های غیربهداشتی استفاده نکنید و در تهیه و مصرف غذا و میوه، نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنید.مصرف میوه و سبزی باید پس از شست و شوی کامل، به حد کافی انگل زدایی و گندزدایی شود.
در صورت ابتلا به اسهال در مسافرتهای نوروزی ، بکوشید مایعات بیشتری مصرف کنید و اگر به اسهال خونی یا اسهال همراه با تب بالا دچار شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت نوروزی، از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنید، چون عوارض آنها زیاد است و اثری در کاهش دوره اسهال ندارند.غذاهای خام و نیم پز ممکن است آلوده به عوامل عفونی باشند، بنابراین در مسافرتهای نوروزی از مصرف آنها پرهیز کنید. علاوه بر این از مصرف موادغذایی، به ویژه نوشیدنی های دست فروشان در مسافرت بپرهیزید. 13- از هر۱۰ نفر ۹ نفر در طول زندگی خود دچار بیماری مسافرتی می شوند. این بیماری که در کودکان شایع تر است موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس می شود. اگر به حرکت حساس هستید و به بیماری مسافرت دچار می شوید، سعی کنید در طول مسیر کاملاً به صندلی خودرو تکیه دهید و صندلی را به حال نیمه خوابیده قرار دهید. بهتر است در قسمتی از وسیله نقلیه قرار بگیرید که کمترین تکان را دارد؛ مثلاً در میانه اتوبوس، صندلی جلوی خودرو و کنار بال هواپیما . اگر به بیماری مسافرت مبتلا هستید از درون خوردو به مناظر نگاه نکنید و یا اگر در قایق یا کشتی هستید به موج ها ننگرید و فقط به افق چشم بدوزید. بهتر است از بوهای تحریک کننده مانند سیگار دوری کنید.

همچنین سعی کنید از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشیدنی بخورید و در طول راه نیز شکم خود را نسبتاً خالی نگه دارید. فقط زمانی از دارو استفاده کنید که سایر توصیه ها برای شما مفید نبوده باشد.این داروها را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. راننده خودرو نباید از این داروها استفاده کند؛ چون موجب کاهش هوشیاری و افزایش احتمال تصادف می شود.

14- سعی کنید در مسافرت نوروزی یک کیف مخصوص وسایل و اقلام بهداشتی به همراه داشته باشید. در این کیف کارت یا دفترچه بیمه خدمات درمانی خود و هم سفرانتان و آخرین نسخه های پزشکی تان را بگذارید. همچنین اگرعینک اضافی دارید آن را همراه خود ببرید. بیماران قلبی هنگام مسافرت آخرین نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند. اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید آخرین آزمایشات خود و داروهای خود را به اندازه کافی همراه داشته باشید. اگر مبتلا به آسم، حساسیت، تشنج صرعی، بیماریهای قلبی، بیماری قند یا بیماری خاص دیگری هستید و تنها سفر می کنید، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روی پیراهن، گردن بند یا مچ بند داشته باشید.در مسافرت نوروزی مقداری داروهای اولیه مانند مسکن های ساده، پماد سوختگی، قرص مسافرت، محلول های ضدعفونی و وسایل زخم بندی در کیف بهداشتی خود همراه ببرید.

15- هنگام مسافرت، در کیف بهداشتی خود نام و نشانی نزدیک ترین اقوام و آشنایان خود را بگذارید. هنگام مسافرت، کودکان را تنها نگذارید. بهتر است برگه ای شامل نام و نشانی کامل در جیب آنان قرار دهید.

16- در صورتیکه قصد سفر از طریق وسایل نقیله عمومی را دارید حتی الامکان سبک مسافرت کنید. از حمل وسایل غیر ضروری و حجیم خودداری کنید. برای اینکه سفر راحتی داشته باشید در سفر زیاد سخت نگیرید. تا می توانید از تشریفات سفر کم کنید. لباسهائی را همراه خود ببرید که کاربردی تر هستند، از چمدانها و کوله های سبک که حمل و نقل آنها راحت تر است استفاده کنید.

17- اقوام و دوستان نزدیک خود را از سفر خود مسیری که می روید و مقصد خود آگاه سازید و آنها را در جریان محلهای اقامت خود در طول سفر قرار دهید. و اگر احتمالا مجبور به اقامت در یک مکان ناشناس و نامطمئن هستید، و یا تاخیری در بازگشت پیش آمده ،حتما آنها را در جریان جزئیات بگذارید.

18- اگر به جاهای دوردست و کشورهای دیگر مسافرت می کنید سعی کنید در مورد بیماریهای شایع در آنجا اطلاعات لازم را کسب کنید و اگر لازم است واکسن های مورد نیاز را تهیه و تزریق کنید. در مورد سلامتی خود و بسته به آب و هوای مقصد ، پیش بینی های لازم را به عمل آورید.در هنگام سفر از غذا خوردن و آشامیدن آب در مکان های غیر بهداشتی جدا خودداری کنید. از تست کردن غذاهای جدید در صورتیکه به جزئیات آن آگاهی ندارید پرهیز کنید، سعی کنید با پایین آوردن ریسک در خوردن و انتخابهای آگاهانه لذت سفر را از خود نگیرید.
رفتن به سفر، همواره هیجان آور و لذت بخش است. اما به دلایلی اغلب با استرس و اضطراب هم همراه است. بیشتر ما نگران بارهای زیاد خود، اتفاقات سفر و وضعیت همراهان سفر خود هستیم. از طرفی احتمالاتی مانند تاخیر در پرواز ، دیر رسیدن به فرودگاه ، نقص فنی اتومبیل ، تصادف ، وضعیت راه ها و ترافیک ، پبدا کردن محل اقامت مناسب، بیشترین استفاده از سفر در زمان محدود و...می توانند از دغدغه های ما بوده و شیرینی سفر را از ما بگیرد . با داشتن برنامه مناسب و رعایت یک سری اصول می توان سفری کم استرس تر و مطمئن تر داشت.

موارد زیر برای داشتن یک سفر خوب توصیه می گردد:
1- فهرستی از لوازم و وسایل مورد نیاز خود را تهیه فرمائید (چک لیست پیشنهادی لوازم سفر)و پس از هر سفر و تجربه جدید آن را بازنگری و تکمیل کنید. قبل از شروع سفر ، وسایل خود را مطابق این فهرست به دقت همراه خود بردارید.سعی کنید یک نقشه شهری و یا یک سایت که از اطلاعات آن مطمئن هستید را بررسی کنید و آنرا در لیست صفخات محبوب خود را قرار دهید تا در صورت نیاز به آن مراجعه کنید، داشتن اپلیکیشنی که بتواند مسیرهای دیدنی را به شما نشان دهد و اطلاعات خوبی از مسیر و مقصد شما داشته باشد مسلما بسیار مفید خواهد بود.

2- سعی کنید جزئیات سفر خود را حتی الامکان ، از پیش برنامه ریزی کنید. برای احتمالات مختلف ، پیش بینی های لازم را انجام دهید.در ایام شلوغ، مانند تعطیلات عمومی، این برنامه ریزی باید از چند وقت قبل صورت گیرد وتمهیدات لازم برای محل اقامت خود را از قبل دیده باشید، در صورتیکه اهل هتل هستید حتما از 15 روز قبل هتل خود را رزرو کنید، اگر محلهای اقامتی غیر رسمی اجاره می کنید از تمیزی و ایمن بودن آن مطمئن شوید و از ایجنت خود بخواهید عکس و مشخصات منزل مسکونی را برای شما بفرستد، و در صورت امکان تلفنی در خصوص مکان مورد نظر پرس و جو نمائید.

3- قبل از ترک منزل کلیه وسایل مربوط به سرگرمی های مورد علاقه خود را بردارید.این سرگرمی ها می توانند بسته به علاقه شما سرگرمی های دیجیتالی مانند فیلم وبازی های رایانه ای و یا سرگرمی های فیزیکی یا فکری و غیره باشند.

4- برای اینکه شیرینی سفر خود را از دست ندهید خود را برای موارد غیر مترقبه آماده کنید، مانند تاخیر در پرواز ها، یا ترافیک، همواره سعی کنیدکمی زودتر از منزل خارج شوید تا به موقع به مقصد برسید. برای تاخیرهای احتمالی یا از دست دادن پرواز، برنامه ریزی داشته باشید. پول و وقت لازم را پیش بینی کنید. به کمک ابزارهای امروزی نظیر اپلیکیشن ها، ترافیک و امکانات مسیر خود را بررسی و بهترین مسیرها را در طول سفر انتخاب کنید.

5- در صورتیکه قصد سفر از طریق وسایل نقیله عمومی را دارید حتی الامکان سبک مسافرت کنید. از حمل وسایل غیر ضروری و حجیم خودداری کنید. برای اینکه سفر راحتی داشته باشید در سفر زیاد سخت نگیرید. تا می توانید از تشریفات سفر کم کنید. لباسهائی را همراه خود ببرید که کاربردی تر هستند، از چمدانها و کوله های سبک که حمل و نقل آنها راحت تر است استفاده کنید.

6- در صورت استفاده از وسیله نقلیه شخصی، لوازم ضروری ماشین (لیست لوازم ضروری که در ماشین باید داشته باشید)را همراه خود داشته و از کارکرد درست آنها مطمئن شوید.

7- اول از همه از داشتن سفری امن مطمئن شوید در صورتیکه با ماشین خود به سفر می روید پیش از سفر به یک مکانیک ماهر مراجعه کرده و از سلامت اتومبیل خود مطمئن باشید. و یا اگر با تور و یا وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید با یک شرکت مسافربری معتبر سفر کنید. در سفرهای هوائی کلیه وسائلی که در گیت بازرسی ممنوع می باشند را در چمدان خود قرار دهید مانند وسایل فلزی قیچی ناخن گیرو مانند اینها. برای مواقع اضطراری لوازم کمکهای اولیه نظیر محلولهای ضدعفونی زخم، باند چسب، گاز و چند داروی ضروری مانند مسکن های ساده و چرک خشک کن، داروی کنترل کننده اسید معده و داروی ضد اسهال و استفراغ و داروی مسافرت،پماد سوختگی همراه خود داشته باشید همچنین اگر داروی خاصی استفاده می کنید به اندازه کافی همراه خود داشته باشید. اگر مزاج حساسی دارید کمی عرق نعنا و نبات و چند عدد لیموی تازه همراه خود داشته باشید.

8- اقوام و دوستان نزدیک خود را از سفر خود مسیری که می روید و مقصد خود آگاه سازید و آنها را در جریان محلهای اقامت خود در طول سفر قرار دهید. و اگر احتمالا مجبور به اقامت در یک مکان ناشناس و نامطمئن هستید، و یا تاخیری در بازگشت پیش آمده ،حتما آنها را در جریان جزئیات بگذارید.

9- قبل و در حین سفر در غذا خوردن رعایت اعتدال را فرمائید. با شکم خالی سفر نکنید. گرسنگی و ضعف باعث سردرد و ناتوانی شما می گردد. از طرفی شکم خالی موجب بروز حالت تهوع و ناراحتی شما خواهد شد. از طرفی پرخوری نیز عواقب خود را دارد. قبل از شروع سفر کارهای ضروری خود را مانند دستشویی رفتن و اجابت مزاج انجام دهید و مدت و مکانهای بعدی را پیش بینی کنید.

10- اگر به جاهای دوردست و کشورهای دیگر مسافرت می کنید سعی کنید در مورد بیماریهای شایع در آنجا اطلاعات لازم را کسب کنید و اگر لازم است واکسن های مورد نیاز را تهیه و تزریق کنید. در مورد سلامتی خود و بسته به آب و هوای مقصد ، پیش بینی های لازم را به عمل آورید.در هنگام سفر از غذا خوردن و آشامیدن آب در مکان های غیر بهداشتی جدا خودداری کنید. از تست کردن غذاهای جدید در صورتیکه به جزئیات آن آگاهی ندارید پرهیز کنید، سعی کنید با پایین آوردن ریسک در خوردن و انتخابهای آگاهانه لذت سفر را از خود نگیرید.

11- فراموش نکنید که دیگران هم مانند شما مسافرند و نگران برنامه های خود هستند ، بنا براین در سفر همراهی و همکاری با دیگر مسافران و رعایت نظم و ترتیب و نوبت در سوار و پیاده شدن و غیره بسیار مهم است و حتی به کاهش استرس خودتان کمک می کند.در سفر سعی کنید متفاوت باشید الان به دور از زندگی شهری و دغدغه های روزانه وقت استراحت است، پس بزرگ منش باشید دیگران را درک کنید و سعی کنید با دید باز و برخوردهای بزرگ منشانه به افزایش شعور جمعی کمک کنید.

12- لذت بردن از سفر را از درب منزل آغاز کنید. راه را جزئی از سفر بدانید. از شتابزدگی و تعجیل بپرهیزید. اگر خودتان رانندگی می کنید ، قوانین و مقررات رانندگی را حتما مراعات کنید، صبر و حوصله خود را بالا ببرید، به جای استرس ذهن خود را رها کنید و صبر خود را بالا ببرید. با حوصله و توجه به مسیر سفر و همراهان خود، مسافرت کنید.